Idared Red

přečteno 382×
tři Idaredy vedle sebe

Pokud máme mluvit o Idaredu je potřeba říci, že se jedná o jedno z nejoblíbenějších zimních jablek vůbec. Jeho sladce navinulá chuť, křehká dužnina a příjemné aroma nadchne každého milovníka jablek. Ale v čem Idared vyniká nejvíce? Bezpochyby je to jeho skladovatelnost. 

Plody Idaredu poznáte na první pohled. Jsou to velké, ploše kulovité malvice. Jejich vzhled zaujme jasně červenou krycí barvou, která téměř zcela zakrývá žlutozelenou základní barvu jablka.

Tuto odrůdu máme rádi i my jakožto ovocnáři, a to z důvodu, že se docela dobře pěstuje, skladuje i převáží. Na druhou stranu to co nás mrzí je to, že o tuto odrůdu přestává být zájem ze strany velkoodběratelů. To jí ovšem neubírá nic na kvalitě a chuti, jakou vám tato skvělá odrůda nabízí. 

Předností Idared Red je jak už bylo řečeno jeho dlouhá skladovatelnost. Je to tedy jablko vhodné na uskladnění i na přepravu. V některých případech vydrží uskladněné až do dubna.

Původ

Idared Red je klon Idaredu, který byl vyšlechtěn ve Spojených státech jako kříženec odrůd Jonathan x Wagenerovo.

Idared a pěstování

Odrůda je vhodná do polopropustných půd všech oblastí. Není příliš odolná proti houbovým chorobám. Vyznačuje se ranou a hojnou plodností a pravidelností úrody. Sklízíme ji v říjnu a do konzumní zralosti přichází v prosinci. 

Ceny dle velikostí:

Kalibr 65+ ............... 19,- Kč/kg

Kalibr 70+ ............... 23,- Kč/kg

Kalibr 80+ ............... 25,- Kč/kg

Chcete se podívat do naší prodejny?