Geografie

Sady se nacházejí na okraji CHKO Český les, konkrétně na úpatí hory Přimda, s jihovýchodní dispozicí svahu, v nadmořské výšce 450-602m. Tato dispozice je unikátní pro pěstování ovoce, jelikož významně omezuje riziko poškození květů jarním mrazem. V posledních několika letech díky teplým průběhům jara je jarní mráz limitujícím faktorem pro hektarový výnos ovoce. Naše ovoce pěstované ve vyšších polohách vyzrává pomaleji a vyznačuje se delší skladovatelností.

Nový jabloňový sad

Pěstební systémy

Jabloně – staré výsadby

Zákrsek s volnou (dutou) korunou založenou ve výšce 80cm, podnož A4, maximální výška koruny 250cm.

Jabloně – nové výsadby

Konzumní odrůdy – štíhlé vřeteno s nosnou konstrukcí, čtyři vodící dráty a protikroupová síť, podnož M26 a M9, maximální výška koruny 380cm, spon 350×125cm, očekáváný výnos v plné plodnosti 50-80 t/ha.

Odrůdy na cider – volné vřeteno bez konstrukce (samonosné), podnož M110, výška koruny až 500cm, spon 500×300cm, očekávaný výnos v plné plodnosti 70-90 t/ha při strojové sklizni.

Třešně

Štíhlé vřeteno s nosnou konstrukcí, tři vodící dráty, protikroupová síť a plachta na celoplošné zakrytí, podnož Gisela 5 a Gisela 6, max. výška koruny 380cm, spon 375×175cm, očekávaný výnos v plné plodnosti 10-12 t/ha.

Hrušně

Štíhlé vřeteno s nosnou konstrukcí, čtyři vodící dráty a protikroupová síť, podnož Fox, max. výška koruny 380cm, spon 350×125cm.

Sekání trávy mezi řádky

Odrůdy

Jabloně

Staré výsadby:

  • James Grieve, Šampion, Rubín, Idared Red

Nové výsadby:

  • Galaval, Golden Delicious Reinder’s, Jonaprince Red Wilton’s, Idared Red, Opál, Rubelit, Breaburn

Odrůdy na cider (hořko-sladká jablka):

  • Dabinett, Harry Master Jersey, Kermerien, Deuce Moen, Bisquet 
Třešně
  • Tamara, Kordia, Regina
Hrušně
  • Novembra, Lucasova, Wiliamsova červená

Opylovači

Plánujete k nám cestu? Obec Velké Dvorce se nachází v Plzeňském kraji, okres Tachov v blízkosti hranic se SRN, 2km od dálnice D5, exit Přimda, Mlýnec.

Ocenění

Novinky

Aktuálně ze sadů

Produkty

Blog